Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.
Specifications Category Details Name Amd Ryzen™ 9 9950X3D Family Ryzen Series Ryzen 9000 Series Form Factor Desktops, Boxed Processor Market Segment Enthusiast Desktop Amd Pro Technologies No Regional Availability Global Former Codename Granite Ridge Am5
| Category | Details |
|---|---|
| Name | Amd Ryzen™ 9 9950X3D |
| Family | Ryzen |
| Series | Ryzen 9000 Series |
| Form Factor | Desktops, Boxed Processor |
| Market Segment | Enthusiast Desktop |
| Amd Pro Technologies | No |
| Regional Availability | Global |
| Former Codename | Granite Ridge Am5 |
| Architecture | Zen 5 |
| # Of Cpu Cores | 16 |
| Multithreading (Smt) | Yes |
| # Of Threads | 32 |
| Max. Boost Clock | Up To 5.7 Ghz |
| Base Clock | 4.3 Ghz |
| L1 Cache | 1280 Kb |
| L2 Cache | 16 Mb |
| L3 Cache | 128 Mb |
| Default Tdp | 170W |
| Processor Technology For Cpu Cores | Tsmc 4Nm Finfet |
| Processor Technology For I/O Die | Tsmc 6Nm Finfet |
| Package Die Count | 3 |
| Unlocked For Overclocking | Yes |
| Amd Expo™ Memory Overclocking Technology | Yes |
| Precision Boost Overdrive | Yes |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | Yes |
| Amd Ryzen™ Master Support | Yes |
| Cpu Socket | Am5 |
| Supporting Chipsets | A620, X670E, X670, B650E, B650, X870E, X870, B840, B850 |
| Cpu Boost Technology | Precision Boost 2 |
| Instruction Set | X86-64 |
| Supported Extensions | Aes, Avx512, Avx2, Avx, Fma3, Mmx-Plus, Sse2, Sse4.2, Sse4A, Sse4.1, Sse3, Ssse3, Sse, X86-64 |
| Thermal Solution (Pib) | Not Included |
| Recommended Cooler | Liquid Cooler Recommended For Optimal Performance |
| Max. Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| Os Support | Windows 11 (64-Bit), Windows 10 (64-Bit), Rhel X86 64-Bit, Ubuntu X86 64-Bit |
| Connectivity | |
| Native Usb 3.2 Gen 2 (10Gbps) | 4 |
| Native Usb 2.0 (480Mbps) | 1 |
| Pci Express® Version | Pcie® 5.0 |
| Native Pcie® Lanes (Total/Usable) | 28 / 24 |
| Nvme Support | Boot, Raid0, Raid1, Raid5, Raid10 |
| System Memory Type | Ddr5 |
| Memory Channels | 2 |
| Max. Memory | 192 Gb |
| System Memory Subtype | Udimm |
| Max Memory Speed | 2X1R Ddr5-5600, 2X2R Ddr5-5600, 4X1R Ddr5-3600, 4X2R Ddr5-3600 |
| Ecc Support | Yes (Requires Motherboard Support) |
| Graphics Capabilities | |
| Graphics Model | Amd Radeon™ Graphics |
| Graphics Core Count | 2 |
| Graphics Frequency | 2200 Mhz |
| Usb Type-C® Displayport™ Alternate Mode | Yes |
| Product Ids | |
| Product Id Boxed | 100-100000719Wof |
| Product Id Tray | 100-000000719 |
| Key Features | |
| Supported Technologies | Amd Expo™ Technology, Amd Ryzen™ Technologies |
| Warranty | 3 Years |
| Category | Details |
|---|---|
| Name | Amd Ryzen™ 9 9950X3D |
| Family | Ryzen |
| Series | Ryzen 9000 Series |
| Form Factor | Desktops, Boxed Processor |
| Market Segment | Enthusiast Desktop |
| Amd Pro Technologies | No |
| Regional Availability | Global |
| Former Codename | Granite Ridge Am5 |
| Architecture | Zen 5 |
| # Of Cpu Cores | 16 |
| Multithreading (Smt) | Yes |
| # Of Threads | 32 |
| Max. Boost Clock | Up To 5.7 Ghz |
| Base Clock | 4.3 Ghz |
| L1 Cache | 1280 Kb |
| L2 Cache | 16 Mb |
| L3 Cache | 128 Mb |
| Default Tdp | 170W |
| Processor Technology For Cpu Cores | Tsmc 4Nm Finfet |
| Processor Technology For I/O Die | Tsmc 6Nm Finfet |
| Package Die Count | 3 |
| Unlocked For Overclocking | Yes |
| Amd Expo™ Memory Overclocking Technology | Yes |
| Precision Boost Overdrive | Yes |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | Yes |
| Amd Ryzen™ Master Support | Yes |
| Cpu Socket | Am5 |
| Supporting Chipsets | A620, X670E, X670, B650E, B650, X870E, X870, B840, B850 |
| Cpu Boost Technology | Precision Boost 2 |
| Instruction Set | X86-64 |
| Supported Extensions | Aes, Avx512, Avx2, Avx, Fma3, Mmx-Plus, Sse2, Sse4.2, Sse4A, Sse4.1, Sse3, Ssse3, Sse, X86-64 |
| Thermal Solution (Pib) | Not Included |
| Recommended Cooler | Liquid Cooler Recommended For Optimal Performance |
| Max. Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| Os Support | Windows 11 (64-Bit), Windows 10 (64-Bit), Rhel X86 64-Bit, Ubuntu X86 64-Bit |
| Connectivity | |
| Native Usb 3.2 Gen 2 (10Gbps) | 4 |
| Native Usb 2.0 (480Mbps) | 1 |
| Pci Express® Version | Pcie® 5.0 |
| Native Pcie® Lanes (Total/Usable) | 28 / 24 |
| Nvme Support | Boot, Raid0, Raid1, Raid5, Raid10 |
| System Memory Type | Ddr5 |
| Memory Channels | 2 |
| Max. Memory | 192 Gb |
| System Memory Subtype | Udimm |
| Max Memory Speed | 2X1R Ddr5-5600, 2X2R Ddr5-5600, 4X1R Ddr5-3600, 4X2R Ddr5-3600 |
| Ecc Support | Yes (Requires Motherboard Support) |
| Graphics Capabilities | |
| Graphics Model | Amd Radeon™ Graphics |
| Graphics Core Count | 2 |
| Graphics Frequency | 2200 Mhz |
| Usb Type-C® Displayport™ Alternate Mode | Yes |
| Product Ids | |
| Product Id Boxed | 100-100000719Wof |
| Product Id Tray | 100-000000719 |
| Key Features | |
| Supported Technologies | Amd Expo™ Technology, Amd Ryzen™ Technologies |
| Warranty | 3 Years |
Reviews
There are no reviews yet.