Antec Fusion 120 Cabinet Fan
₹1,840
About the Item Hydraulic Bearing for Longevity: Enhances lifespan and minimizes noise, with a maximum noise level of just 31.24 dB(A). Anti-Vibration Design: Equipped with 8 enlarged anti-vibration pads to efficiently reduce noise and vibration. High Airf
Additional information
About the Item
- Hydraulic Bearing for Longevity: Enhances lifespan and minimizes noise, with a maximum noise level of just 31.24 dB(A).
- Anti-Vibration Design: Equipped with 8 enlarged anti-vibration pads to efficiently reduce noise and vibration.
- High Airflow and PWM Control: Adjustable fan speed (600-2000 RPM) with up to 57.93 CFM airflow for optimized cooling.
- Motherboard ARGB Compatibility: Connects with 4-pin PWM and 3-pin ARGB connectors, allowing seamless integration with motherboard lighting controls.
Technical Details
| Brand | Antec |
| Power Connector Type | 3-Pin |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 1.56 Watts |
| Cooling Method | Air |
| Compatible Devices | Desktop, Server |
| Noise Level | 18 Decibels |
| Material | Plastic |
| Maximum Rotational Speed | 2000 RPM |
| Air Flow Capacity | 57.93 Cubic Feet Per Minute |
| UPC | 761345740456 |
| Global Trade Identification Number | 00761345740456 |
| Manufacturer | Address: 8F, No. 107, Zhouzi St. Taipei City, Taipei, 114064 Taiwan, Antec |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Antec |
| Country of Origin | China |
| Model number | Fusion 120 ARGB White |
| Colour | White |
| Special Feature | Built-In Fan, RGB Lighting |
| Item Weight | 200 g |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 2.5 cm; 200 g |
| Item model number | Fusion 120 ARGB White |
| Item Height | 2.5 Centimeters |
| Item Width | 12 Centimeters |
| Included Components | 1x Fusion 120 ARGB Case Fan |
| Are batteries included | No |
Description
About the Item
- Hydraulic Bearing for Longevity: Enhances lifespan and minimizes noise, with a maximum noise level of just 31.24 dB(A).
- Anti-Vibration Design: Equipped with 8 enlarged anti-vibration pads to efficiently reduce noise and vibration.
- High Airflow and PWM Control: Adjustable fan speed (600-2000 RPM) with up to 57.93 CFM airflow for optimized cooling.
- Motherboard ARGB Compatibility: Connects with 4-pin PWM and 3-pin ARGB connectors, allowing seamless integration with motherboard lighting controls.
Technical Details
| Brand | Antec |
| Power Connector Type | 3-Pin |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 1.56 Watts |
| Cooling Method | Air |
| Compatible Devices | Desktop, Server |
| Noise Level | 18 Decibels |
| Material | Plastic |
| Maximum Rotational Speed | 2000 RPM |
| Air Flow Capacity | 57.93 Cubic Feet Per Minute |
| UPC | 761345740456 |
| Global Trade Identification Number | 00761345740456 |
| Manufacturer | Address: 8F, No. 107, Zhouzi St. Taipei City, Taipei, 114064 Taiwan, Antec |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Antec |
| Country of Origin | China |
| Model number | Fusion 120 ARGB White |
| Colour | White |
| Special Feature | Built-In Fan, RGB Lighting |
| Item Weight | 200 g |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 2.5 cm; 200 g |
| Item model number | Fusion 120 ARGB White |
| Item Height | 2.5 Centimeters |
| Item Width | 12 Centimeters |
| Included Components | 1x Fusion 120 ARGB Case Fan |
| Are batteries included | No |
Be the first to review “Antec Fusion 120 Cabinet Fan” Cancel reply
No recently viewed products to display

Reviews
There are no reviews yet.