Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.
# Of Cpu Cores 8 # Of Threads 16 Base Clock 3.8Ghz Max Boost Clock Up To 4.7Ghz Total L2 Cache 4Mb Total L3 Cache 32Mb Unlocked Yes Cmos Tsmc 7Nm Finfet Package Am4 Pci Express Version Pcie 4.0 Thermal Solution (Pib) Not Included Default Tdp / Tdp 105W
| # Of Cpu Cores | 8 |
| # Of Threads | 16 |
| Base Clock | 3.8Ghz |
| Max Boost Clock | Up To 4.7Ghz |
| Total L2 Cache | 4Mb |
| Total L3 Cache | 32Mb |
| Unlocked | Yes |
| Cmos | Tsmc 7Nm Finfet |
| Package | Am4 |
| Pci Express Version | Pcie 4.0 |
| Thermal Solution (Pib) | Not Included |
| Default Tdp / Tdp | 105W |
| System Memory | |
| System Memory Specification | Up To 3200Mhz |
| System Memory Type | Ddr4 |
| Key Features | |
| Supported Technologies | Amd Storemi Technology |
| Amd Ryzen Master Utility | |
| Amd Ryzen Vr-Ready Premium | |
| Foundation | |
| Product Family | Amd Ryzen Processors |
| Product Line | Amd Ryzen 7 Desktop Processors |
| Platform | Boxed Processor |
| Warranty | 3 Years |
*Note: The Actual Colors May Be Different From The Color Displayed Here. Features, Price And Specifications Are Subject To Change Without Notice.
| # Of Cpu Cores | 8 |
| # Of Threads | 16 |
| Base Clock | 3.8Ghz |
| Max Boost Clock | Up To 4.7Ghz |
| Total L2 Cache | 4Mb |
| Total L3 Cache | 32Mb |
| Unlocked | Yes |
| Cmos | Tsmc 7Nm Finfet |
| Package | Am4 |
| Pci Express Version | Pcie 4.0 |
| Thermal Solution (Pib) | Not Included |
| Default Tdp / Tdp | 105W |
| System Memory | |
| System Memory Specification | Up To 3200Mhz |
| System Memory Type | Ddr4 |
| Key Features | |
| Supported Technologies | Amd Storemi Technology |
| Amd Ryzen Master Utility | |
| Amd Ryzen Vr-Ready Premium | |
| Foundation | |
| Product Family | Amd Ryzen Processors |
| Product Line | Amd Ryzen 7 Desktop Processors |
| Platform | Boxed Processor |
| Warranty | 3 Years |
*Note: The Actual Colors May Be Different From The Color Displayed Here. Features, Price And Specifications Are Subject To Change Without Notice.
Reviews
There are no reviews yet.