Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.
About This Item: * Powered By Zen 5 Architecture, It Delivers Fast, Smooth Gaming With Advanced 4Nm Technology * Amd 3D V-Cache Technology Helps Speed Up Gameplay * Enjoy Lightning-Fast Ddr5 Memory Speeds For Intensive Gaming * Equipped With Pcie 5.0 For
* Powered By Zen 5 Architecture, It Delivers Fast, Smooth Gaming With Advanced 4Nm Technology
* Amd 3D V-Cache Technology Helps Speed Up Gameplay
* Enjoy Lightning-Fast Ddr5 Memory Speeds For Intensive Gaming
* Equipped With Pcie 5.0 For Incredible Bandwidth
* Multitask Easily With Eight Cores, 16 Threads, And 5.4Ghz Max Boost Clock. This Processor Is Ideal For Streamers And Gamers Who Demand Peak Performance
| General | |
| Cpu Model | Amd Ryzen 7 9800X3D |
| Cpu Socket | Am5 |
| Manufacturing Process | 4 Nm |
| Maximum Number Of Pcie Lanes | 28 (Revision 5.0) |
| Unlocked | Yes |
| Performance | |
| Number Of Cores | 8 |
| Number Of Threads | 16 |
| Base Clock Speed | 4.7 Ghz |
| Maximum Boost Speed | 5.2 Ghz |
| Dedicated Neural Processor Unit (Npu) | No |
| L3 Cache | 96 Mb |
| Memory Support | |
| Maximum Capacity | 192 Gb |
| Memory Support | Ddr5 Up To Mt/S |
| Ecc Memory | Yes |
| Channel Architecture | Dual Channel |
| Power | |
| Thermal Design Power (Tdp, Max) | 120 W |
| Included Thermal Solution | No |
| Maximum Temperature | 203°F / 95°C |
| Thermal Monitoring Technologies | No |
| Technology | |
| Aes Support | Yes |
| Extension | Avx, Avx 2.0, Avx-512, Fma3, Sse 4.1/4.2 |
| Instruction Set | 64-Bit |
| Virtualization | Yes: Amd-V |
| Performance Technologies | Amd Expo, Precision Boost 2 |
| Integrated Graphics | |
| Integrated Graphics | Amd Radeon |
| Output Support | Displayport |
| Warranty | 3 Years |
* Powered By Zen 5 Architecture, It Delivers Fast, Smooth Gaming With Advanced 4Nm Technology
* Amd 3D V-Cache Technology Helps Speed Up Gameplay
* Enjoy Lightning-Fast Ddr5 Memory Speeds For Intensive Gaming
* Equipped With Pcie 5.0 For Incredible Bandwidth
* Multitask Easily With Eight Cores, 16 Threads, And 5.4Ghz Max Boost Clock. This Processor Is Ideal For Streamers And Gamers Who Demand Peak Performance
| General | |
| Cpu Model | Amd Ryzen 7 9800X3D |
| Cpu Socket | Am5 |
| Manufacturing Process | 4 Nm |
| Maximum Number Of Pcie Lanes | 28 (Revision 5.0) |
| Unlocked | Yes |
| Performance | |
| Number Of Cores | 8 |
| Number Of Threads | 16 |
| Base Clock Speed | 4.7 Ghz |
| Maximum Boost Speed | 5.2 Ghz |
| Dedicated Neural Processor Unit (Npu) | No |
| L3 Cache | 96 Mb |
| Memory Support | |
| Maximum Capacity | 192 Gb |
| Memory Support | Ddr5 Up To Mt/S |
| Ecc Memory | Yes |
| Channel Architecture | Dual Channel |
| Power | |
| Thermal Design Power (Tdp, Max) | 120 W |
| Included Thermal Solution | No |
| Maximum Temperature | 203°F / 95°C |
| Thermal Monitoring Technologies | No |
| Technology | |
| Aes Support | Yes |
| Extension | Avx, Avx 2.0, Avx-512, Fma3, Sse 4.1/4.2 |
| Instruction Set | 64-Bit |
| Virtualization | Yes: Amd-V |
| Performance Technologies | Amd Expo, Precision Boost 2 |
| Integrated Graphics | |
| Integrated Graphics | Amd Radeon |
| Output Support | Displayport |
| Warranty | 3 Years |
Reviews
There are no reviews yet.