Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.
Features: Mesmerizing RGB lighting – supports software from major motherboard makers, fully customizable and programmable Armor-inspired design with a bright RGB LED strip Supports the new Intel X299 platform and implements baseline 2666MHz (via SPD sett
Features:
The XPG SPECTRIX D41 DDR4 RGB memory brings together outstanding performance and mesmerizing RGB lighting to give you a worthy upgrade for your system. Featuring stunning speeds up to 4133MHz the SPECTRIX D41 delivers smooth, fast gaming and overclocking, all the while supporting Intel X299 and AMD AM4/Ryzen platforms. What’s more, with vivid RGB lighting that is compatible with a range of lighting control software, your gaming setup will outshine the competition.
Specifications:
| Model | XPG SPECTRIX D41 |
| P/N | AX4U320016G16A-ST41 |
| Memory Type | DDR4 |
| Form Factor | U-DIMM |
| Color | Tungsten Grey |
| Capacity | 16GB |
| Speeds | 3200MHz |
| CAS Latencies | 16-20-20 |
| Operating Voltage | 1.35V |
| Operating Temperature | 0°C to 85°C |
| Dimensions (L x W x H) | 133.3 x 45.8 x 8.0mm |
| Weight | 45g |
| Warranty | Lifetime warranty |
| Note |
Features, Price, Specifications are subject to change without notice. Images used for representation purpose only |
Features:
The XPG SPECTRIX D41 DDR4 RGB memory brings together outstanding performance and mesmerizing RGB lighting to give you a worthy upgrade for your system. Featuring stunning speeds up to 4133MHz the SPECTRIX D41 delivers smooth, fast gaming and overclocking, all the while supporting Intel X299 and AMD AM4/Ryzen platforms. What’s more, with vivid RGB lighting that is compatible with a range of lighting control software, your gaming setup will outshine the competition.
Specifications:
| Model | XPG SPECTRIX D41 |
| P/N | AX4U320016G16A-ST41 |
| Memory Type | DDR4 |
| Form Factor | U-DIMM |
| Color | Tungsten Grey |
| Capacity | 16GB |
| Speeds | 3200MHz |
| CAS Latencies | 16-20-20 |
| Operating Voltage | 1.35V |
| Operating Temperature | 0°C to 85°C |
| Dimensions (L x W x H) | 133.3 x 45.8 x 8.0mm |
| Weight | 45g |
| Warranty | Lifetime warranty |
| Note |
Features, Price, Specifications are subject to change without notice. Images used for representation purpose only |
Reviews
There are no reviews yet.