Top picks this week. Up to 50% off the best selling products.
About the item Operating System: Windows 11 Home Processor :Intel Core Ultra 5 processor 115U Display :14.0″ display with OLED (Organic Light-Emitting Diode) technology, WUXGA 1920 x 1200, high-brightness (400 nits, typical value) AcerCineCrystal: 16:10 a
| Category | Details |
|---|---|
| OPERATING SYSTEM | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| OS Architecture | 64-bit |
| PROCESSOR & CHIPSET | |
| Processor Type | Intel® Core„¢ Ultra 5 |
| Processor Model | Core Ultra 5 115U |
| Processor Base Speed | 1.5 GHz |
| Max Turbo Speed | Up to 4.2 GHz |
| MEMORY | |
| Installed RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Maximum Memory | 16 GB (Onboard, Non-expandable) |
| STORAGE | |
| SSD Capacity | 512 GB PCIe Gen4 NVMe |
| SSD Interface | PCIe Gen4, 16 Gb/s |
| Expandable Storage | Upgradable up to 1TB via M.2 Slot |
| DISPLAY & GRAPHICS | |
| Screen Size | 14.0 Inch (35.6 cm) |
| Display Type | OLED, AcerCineCrystal |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200) |
| Brightness | 400 nits (Typical) |
| NETWORK & COMMUNICATION | |
| Wireless LAN | Yes (802.11a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Yes |
| BUILT-IN DEVICES | |
| Webcam | FHD (2 MP), MISC 2M FHD Camera_CTE |
| Microphone | Yes |
| PORTS & SLOTS | |
| USB Ports | 1 x USB 3.2 2 x USB Type-C with DC-in |
| HDMI Ports | 1 x HDMI |
| INPUT DEVICES | |
| Keyboard | Backlit, 80/81/84-key Acer layout |
| Keyboard Features | CapsLock and Co-Pilot Key Indicators, International Language Support |
| BATTERY INFORMATION | |
| Battery Type | 3-cell Li-Ion |
| Battery Capacity | 50 Wh |
| POWER | |
| Power Supply | 65W USB Type-C Adapter |
| PHYSICAL CHARACTERISTICS | |
| Color | Sunset Copper |
| Height | 15.4 mm |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 219 mm |
| MISCELLANEOUS | |
| Package Contents | Laptop, Power Adapter, Power Cable, User Manual |
| WARRANTY | |
| Warranty | 1-Year International Travelers Warranty (ITW) |
| Category | Details |
|---|---|
| OPERATING SYSTEM | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| OS Architecture | 64-bit |
| PROCESSOR & CHIPSET | |
| Processor Type | Intel® Core„¢ Ultra 5 |
| Processor Model | Core Ultra 5 115U |
| Processor Base Speed | 1.5 GHz |
| Max Turbo Speed | Up to 4.2 GHz |
| MEMORY | |
| Installed RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Maximum Memory | 16 GB (Onboard, Non-expandable) |
| STORAGE | |
| SSD Capacity | 512 GB PCIe Gen4 NVMe |
| SSD Interface | PCIe Gen4, 16 Gb/s |
| Expandable Storage | Upgradable up to 1TB via M.2 Slot |
| DISPLAY & GRAPHICS | |
| Screen Size | 14.0 Inch (35.6 cm) |
| Display Type | OLED, AcerCineCrystal |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200) |
| Brightness | 400 nits (Typical) |
| NETWORK & COMMUNICATION | |
| Wireless LAN | Yes (802.11a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Yes |
| BUILT-IN DEVICES | |
| Webcam | FHD (2 MP), MISC 2M FHD Camera_CTE |
| Microphone | Yes |
| PORTS & SLOTS | |
| USB Ports | 1 x USB 3.2 2 x USB Type-C with DC-in |
| HDMI Ports | 1 x HDMI |
| INPUT DEVICES | |
| Keyboard | Backlit, 80/81/84-key Acer layout |
| Keyboard Features | CapsLock and Co-Pilot Key Indicators, International Language Support |
| BATTERY INFORMATION | |
| Battery Type | 3-cell Li-Ion |
| Battery Capacity | 50 Wh |
| POWER | |
| Power Supply | 65W USB Type-C Adapter |
| PHYSICAL CHARACTERISTICS | |
| Color | Sunset Copper |
| Height | 15.4 mm |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 219 mm |
| MISCELLANEOUS | |
| Package Contents | Laptop, Power Adapter, Power Cable, User Manual |
| WARRANTY | |
| Warranty | 1-Year International Travelers Warranty (ITW) |
Reviews
There are no reviews yet.